Skip to content

145 Harrington StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1963

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 6, 2006

Property Information

Block52
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,106
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
57%
Improvement Value:$105,300
43%
Total Assessment$245,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,652+3.4%
2024$8,365+2.6%
2023$8,149+0.7%
2022$8,095+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963