Skip to content

62 E Broad StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1901

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 13, 1996

Property Information

Block261
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF-CB1G2.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,110
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
69%
Improvement Value:$84,200
31%
Total Assessment$274,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,671+3.4%
2024$9,350+2.6%
2023$9,109+0.7%
2022$9,049+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1901