Skip to content

163 Elder AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Owner
---
Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Oct 9, 2024

Property Information

Block54
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
51%
Improvement Value:$142,100
49%
Total Assessment$292,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,302+3.4%
2024$9,961+2.6%
2023$9,704+0.7%
2022$9,639+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft1,332DeedBook 5369, Page 227Recorded11/20/2024

Property Built

Built

Year Built: 1951