Skip to content

29 Brewster PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1954

Last Sale Price
$319,900
Last Sale Date
May 21, 2002

Property Information

Block55
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,599
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,300
49%
Improvement Value:$163,700
51%
Total Assessment$324,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,427+3.4%
2024$11,048+2.6%
2023$10,763+0.7%
2022$10,692+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$319,900
DeedBook 8485, Page 153

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 8003, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1954