Skip to content

53 Brewster PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1953

Last Sale Price
$329,800
Last Sale Date
Dec 22, 2010

Property Information

Block55
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,410
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
56%
Improvement Value:$121,500
44%
Total Assessment$273,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,646+3.4%
2024$9,326+2.6%
2023$9,086+0.7%
2022$9,026+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$329,800
DeedBook 636, Page 2223

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 8177, Page 606

Property Built

Built

Year Built: 1953