Skip to content

55 River Edge RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1946

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 23, 2012

Property Information

Block57
Lot28
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
63%
Improvement Value:$82,500
37%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,936+3.4%
2024$7,673+2.6%
2023$7,475+0.7%
2022$7,425+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 1347, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1946