Skip to content

71 Woods AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 24, 2014

Property Information

Block64
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
58%
Improvement Value:$115,100
42%
Total Assessment$275,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,703+3.4%
2024$9,381+2.6%
2023$9,139+0.7%
2022$9,078+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 1796, Page 388Recorded11/20/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950