Skip to content

60 N Vivyen StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1953

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block63
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,341
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
59%
Improvement Value:$117,300
41%
Total Assessment$289,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,204+3.4%
2024$9,865+2.6%
2023$9,611+0.7%
2022$9,547+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953