Skip to content

88 Greenwich DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 21, 2023

Property Information

Block238
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,300
50%
Improvement Value:$154,000
50%
Total Assessment$307,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,838+3.4%
2024$10,479+32.9%
2023$7,883+0.7%
2022$7,831+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,352DeedBook 4893, Page 1510Recorded1/3/2023

Property Sale

Sale
$92,009

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 2869, Page 2344Recorded2/21/2018

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,352DeedBook 5016, Page 1077Recorded6/15/2023

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 8104, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1949