Skip to content

80 Woods AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1955

Last Sale Price
$328,000
Last Sale Date
Sep 22, 2002

Property Information

Block65
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
53%
Improvement Value:$173,800
47%
Total Assessment$366,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,919+3.4%
2024$12,491+2.6%
2023$12,168+0.7%
2022$12,088+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$328,000
DeedBook 8517, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1955