Skip to content

100 Woods AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1901

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
May 9, 2007

Property Information

Block65
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
45%
Improvement Value:$187,100
55%
Total Assessment$341,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,031+3.4%
2024$11,632+2.6%
2023$11,331+0.7%
2022$11,256+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 9314, Page 1

Property Sale

Sale
$214,900
DeedBook 8172, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 1901