Skip to content

39 Birch AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1959

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block67
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,526
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,500
55%
Improvement Value:$148,300
45%
Total Assessment$327,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,562+3.4%
2024$11,178+2.6%
2023$10,890+0.7%
2022$10,817+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959