Skip to content

200 Graphic BoulevardBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block67
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,459
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,100
56%
Improvement Value:$145,600
44%
Total Assessment$334,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,555+3.5%
2024$11,163+2.7%
2023$10,869+0.7%
2022$10,795+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949