Skip to content

44 N Stoughton StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 18, 2023

Property Information

Block73
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,273
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
52%
Improvement Value:$157,700
48%
Total Assessment$329,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,629+3.4%
2024$11,243+2.6%
2023$10,953+0.7%
2022$10,880+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956