Skip to content

20 N Stoughton StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1954

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 28, 2005

Property Information

Block73
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,589
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
53%
Improvement Value:$172,800
47%
Total Assessment$365,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,884+3.4%
2024$12,457+2.6%
2023$12,135+0.7%
2022$12,055+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 8871, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1954