Skip to content

22 Kathryn PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1953

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Feb 16, 2012

Property Information

Block75
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,576
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,400
62%
Improvement Value:$113,600
38%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,581+3.4%
2024$10,230+2.6%
2023$9,966+0.7%
2022$9,900+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 982, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1953