Skip to content

133 N Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1916

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Oct 17, 2022

Property Information

Block76
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S 2 FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,354
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,900
58%
Improvement Value:$118,700
42%
Total Assessment$282,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,967+3.4%
2024$9,637+2.6%
2023$9,388+0.7%
2022$9,326+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,354DeedBook 4855, Page 1546Recorded11/7/2022

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,354DeedBook 1592, Page 2332Recorded12/31/2013

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 7910, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1916