Skip to content

25 Cooper StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2025

Property Information

Block78
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF1G2S 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,127
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,100
41%
Improvement Value:$220,100
59%
Total Assessment$374,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,198+3.4%
2024$12,760+2.6%
2023$12,431+0.7%
2022$12,349+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1921