Skip to content

39 Pelham PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1962

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Apr 17, 2020

Property Information

Block78
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,900
49%
Improvement Value:$177,800
51%
Total Assessment$348,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,299+3.4%
2024$11,891+2.6%
2023$11,584+0.7%
2022$11,507+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 3640, Page 1217Recorded7/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 1962