Skip to content

54 Ralph StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1971

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block79
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,714
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,600
47%
Improvement Value:$182,800
53%
Total Assessment$343,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,112+3.4%
2024$11,710+2.6%
2023$11,408+0.7%
2022$11,332+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1971