Skip to content

31 Cleveland StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Jan 28, 2000

Property Information

Block80
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,000
59%
Improvement Value:$115,000
41%
Total Assessment$281,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,911+3.4%
2024$9,582+2.6%
2023$9,335+0.7%
2022$9,273+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 8246, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1921