Skip to content

92 Reid AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1925

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Aug 23, 1995

Property Information

Block99
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,415
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,900
54%
Improvement Value:$130,100
46%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,876+3.4%
2024$9,548+3.9%
2023$9,192+0.7%
2022$9,131+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 7815, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1925