Skip to content

41 Ralph StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 25, 2024

Property Information

Block82
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,252
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,000
62%
Improvement Value:$99,900
38%
Total Assessment$260,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,202+3.4%
2024$8,897+2.6%
2023$8,667+0.7%
2022$8,610+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,252DeedBook 5409, Page 830Recorded1/22/2025

Property Sale

Sale
$337,500
Sq Ft1,252DeedBook 5308, Page 1415Recorded8/27/2024

Property Built

Built

Year Built: 1921