Skip to content

27 Ralph StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1925

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Dec 26, 2002

Property Information

Block82
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,336
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,700
55%
Improvement Value:$119,800
45%
Total Assessment$265,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,364+3.4%
2024$9,054+2.6%
2023$8,820+0.7%
2022$8,762+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 8542, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1925