Skip to content

25 Ralph StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2007

Property Information

Block82
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
58%
Improvement Value:$109,400
42%
Total Assessment$261,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,220+3.4%
2024$8,914+2.6%
2023$8,684+0.7%
2022$8,626+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1921