Skip to content

22 Home PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 23, 2018

Property Information

Block84
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,086
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,200
58%
Improvement Value:$83,300
42%
Total Assessment$196,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,931+3.4%
2024$6,701+2.6%
2023$6,528+0.7%
2022$6,485+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,086DeedBook 2963, Page 467Recorded6/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1926