Skip to content

24 Pelham PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1960

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 28, 2021

Property Information

Block76
Lot38
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,600
62%
Improvement Value:$107,900
38%
Total Assessment$283,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,999+3.4%
2024$9,667+2.6%
2023$9,418+0.7%
2022$9,356+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft1,092DeedBook 3968, Page 1559Recorded2/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960