Skip to content

14 Home PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1965
Commercial

Last Sale Price
$818,000
Last Sale Date
May 30, 2003

Property Information

Block84
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionBG1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,900
74%
Improvement Value:$234,100
26%
Total Assessment$900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,743+3.4%
2024$30,690+2.6%
2023$29,898+0.7%
2022$29,700+1.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$818,000
DeedBook 8585, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1965