Skip to content

60 N Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Commercial

Last Sale Price
$1,256,244
Last Sale Date
Apr 23, 2012

Property Information

Block90
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$762,700
76%
Improvement Value:$246,500
24%
Total Assessment$1,009,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,594+3.4%
2024$34,414+2.6%
2023$33,526+0.7%
2022$33,304+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,256,244
DeedBook 1034, Page 672