Skip to content

15 W Johnson AvenueBergenfield, NJ 07621

Apartment

Last Sale Price
$22,500,000
Last Sale Date
Apr 20, 2022

Property Information

Block84
Lot14

Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,200
4%
Improvement Value:$10,337,800
96%
Total Assessment$10,750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$527,287+442.0%
2024$97,277+2.6%
2023$94,767+0.7%
2022$94,139+600.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$22,500,000
DeedBook 4690, Page 210Recorded5/24/2022

Property Sale

Sale
$1,525,000

From:

To:

DeedBook 3159, Page 1178Recorded1/18/2019