Skip to content

21 De Mott AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Nov 1, 2005

Property Information

Block88
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,315
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
53%
Improvement Value:$119,600
47%
Total Assessment$252,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,909+3.4%
2024$8,614+2.6%
2023$8,391+0.7%
2022$8,336+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 8952, Page 185

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 8598, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1926