Skip to content

46 Stillman AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2018

Property Information

Block8
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
50%
Improvement Value:$158,700
50%
Total Assessment$318,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,241+3.4%
2024$10,868+2.6%
2023$10,587+0.7%
2022$10,517+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 3083, Page 1970Recorded10/17/2018

Property Sale

Sale
$334,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 1458, Page 270Recorded7/17/2013

Property Built

Built

Year Built: 1948