Skip to content

111 Harcourt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 1998

Property Information

Block92
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,689
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
59%
Improvement Value:$104,000
41%
Total Assessment$252,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,888+3.4%
2024$8,593+2.6%
2023$8,371+0.7%
2022$8,316+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 7710, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1927