Skip to content

18 Levitt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2013

Property Information

Block209
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,678
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,500
52%
Improvement Value:$157,400
48%
Total Assessment$327,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,565+3.4%
2024$11,181+2.6%
2023$10,893+0.7%
2022$10,821+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 8659, Page 983

Property Built

Built

Year Built: 1921