Skip to content

117 Harcourt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1927

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Mar 22, 1995

Property Information

Block92
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage859
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
71%
Improvement Value:$73,700
29%
Total Assessment$255,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,019+3.4%
2024$8,719+2.6%
2023$8,494+0.7%
2022$8,438+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 7777, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1927