Skip to content

79 Levitt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block103
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,400
68%
Improvement Value:$71,800
32%
Total Assessment$222,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,837+3.4%
2024$7,577+2.6%
2023$7,381+0.7%
2022$7,333+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1921