Skip to content

197 Vreeland AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1931

Last Sale Price
$368,000
Last Sale Date
Apr 21, 2016

Property Information

Block98
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,959
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,500
53%
Improvement Value:$161,300
47%
Total Assessment$340,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,020+3.4%
2024$11,621+2.6%
2023$11,321+0.7%
2022$11,246+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$368,000

From:

To:

Sq Ft1,959DeedBook 2256, Page 565Recorded5/10/2016

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 9500, Page 167

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 8615, Page 125

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 8171, Page 944

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 7646, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1931