Skip to content

162 Reid AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Dec 21, 1995

Property Information

Block98
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,813
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,600
48%
Improvement Value:$193,300
52%
Total Assessment$372,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,152+3.4%
2024$12,716+2.6%
2023$12,388+0.7%
2022$12,306+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 7847, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1956