Skip to content

166 E Hudson AveEnglewood, NJ 07631

Built 2022

Last Sale Price
$2,875,000
Last Sale Date
Jul 28, 2023

Property Information

Block1003
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S BR DWG
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage4,670
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$554,000
36%
Improvement Value:$985,100
64%
Total Assessment$1,539,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,297+3.1%
2024$45,865+119.4%
2023$20,906+2.7%
2022$20,364+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$2,875,000

From:

To:

Sq Ft4,670DeedBook 5069, Page 1871NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/29/2023

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft2,249DeedBook 4456, Page 243Recorded11/12/2021