Skip to content

478 Whitewood RdEnglewood, NJ 07631

Built 2004

Last Sale Price
$627,000
Last Sale Date
Nov 7, 2003

Property Information

Block1003
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description1&2S-STV&F-BG
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,746
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$536,800
49%
Improvement Value:$564,700
51%
Total Assessment$1,101,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,849+3.1%
2024$32,825+3.1%
2023$31,833+5.3%
2022$30,225+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$627,000

From:

To:

Sq Ft1,746DeedBook 8633, Page 888Recorded11/17/2003

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,746DeedBook 8230, Page 179Recorded12/3/1999