Skip to content

445 Whitewood RdEnglewood, NJ 07631

Built 1950

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Aug 15, 2008

Property Information

Block1004
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-STV&F-UG
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,892
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$517,800
52%
Improvement Value:$487,500
48%
Total Assessment$1,005,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,893+3.1%
2024$29,958+3.1%
2023$29,053+2.7%
2022$28,299+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

From:

To:

Sq Ft1,892DeedBook 9598, Page 302NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/26/2008

Property Built

Built

Year Built: 1950