Skip to content

200 E Hudson AveEnglewood, NJ 07631

Built 1950

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Oct 10, 2018

Property Information

Block1004
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-STV&F-AG-PL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,991
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
32%
Improvement Value:$952,900
68%
Total Assessment$1,402,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,111+3.1%
2024$41,806+119.0%
2023$19,088+2.7%
2022$18,593+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft2,991DeedBook 3104, Page 429Recorded11/9/2018

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 8586, Page 854

Property Built

Built

Year Built: 1950