Skip to content

170 Laurel PlEnglewood, NJ 07631

Built 1950

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Oct 30, 2015

Property Information

Block1005
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,716
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,600
92%
Improvement Value:$37,400
8%
Total Assessment$445,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,675+3.1%
2024$13,261+3.1%
2023$12,861+2.7%
2022$12,527+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 2121, Page 1302Recorded12/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950