Skip to content

462 W Ivy LaneEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 25, 2003

Property Information

Block101
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-B-AG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,880
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,200
49%
Improvement Value:$149,100
51%
Total Assessment$292,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,982+3.1%
2024$8,711+3.1%
2023$8,447+2.7%
2022$8,228+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 8629, Page 143Recorded10/31/2003

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 7250, Page 823

Property Built

Built

Year Built: 1953