Skip to content

384 Knickerbocker RdEnglewood, NJ 07631

Built 1933

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block105
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,600
47%
Improvement Value:$161,900
53%
Total Assessment$304,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,357+3.1%
2024$9,074+3.1%
2023$8,800+2.7%
2022$8,572+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1933