Skip to content

320 Marlboro RdEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2012

Property Information

Block105
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-BV-UG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,588
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
46%
Improvement Value:$152,600
54%
Total Assessment$282,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,684+3.1%
2024$8,421+3.1%
2023$8,167+2.7%
2022$7,955+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 8320, Page 706Recorded10/31/2000

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 7805, Page 340Recorded7/24/1995

Property Built

Built

Year Built: 1923