Skip to content

172 W Ivy LaneEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2004

Property Information

Block405
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,582
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
44%
Improvement Value:$169,000
56%
Total Assessment$304,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,342+3.1%
2024$9,059+3.1%
2023$8,786+2.7%
2022$8,558+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,582DeedBook 8364, Page 77Recorded5/2/2001

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 7967, Page 7Recorded4/29/1997

Property Built

Built

Year Built: 1928