Skip to content

411 W Hudson AveEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$206,500
Last Sale Date
Jun 18, 1999

Property Information

Block106
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
43%
Improvement Value:$192,800
57%
Total Assessment$340,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,473+3.1%
2024$10,156+3.1%
2023$9,849+2.7%
2022$9,594+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$206,500

From:

To:

DeedBook 8184, Page 384Recorded7/12/1999

Property Built

Built

Year Built: 1953