Skip to content

358 Knickerbocker RdEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 22, 2014

Property Information

Block107
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,628
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,400
51%
Improvement Value:$116,600
49%
Total Assessment$239,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,344+3.1%
2024$7,122+3.1%
2023$6,907+2.7%
2022$6,728+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,628DeedBook 1740, Page 612Recorded9/2/2014

Property Built

Built

Year Built: 1923