Skip to content

334 Windsor RdEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Mar 30, 2022

Property Information

Block107
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SBRDWG2CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,178
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
42%
Improvement Value:$210,800
58%
Total Assessment$365,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,241+3.1%
2024$10,901+3.1%
2023$10,572+2.7%
2022$10,297+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft2,178DeedBook 4657, Page 290Recorded4/20/2022

Property Built

Built

Year Built: 1923